Εκδήλωση για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Σήμερα Παρασκευή  12/04/2024 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας με παρουσία όλων των τμημάτων της σχολικής κοινότητας εκδήλωση με την κτηνίατρο της Χαλκηδόνας κ.  Βασιλική Αλεξίου . Η παρουσίαση έγινε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικής Φιλοζωίας. Η 4η Απριλίου κάθε έτους θεσμοθετήθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24.

Στόχος της ήταν οι μαθητές να αποκτήσουν άμεση πληροφόρηση και κατανόηση για τα δικαιώματα των ζώων και την αντίστοιχη νομοθεσία. Οι μαθητές συμμετείχαν  με ερωτήσεις για την  προστασία των ζώων, την εξασφάλιση της ευζωίας τους και των δικαιωμάτων τους.  Παρουσιάστηκαν τόσο  στα παιδιά όσο και στους εκπαιδευτικούς οι βασικές διεκδικήσεις του φιλοζωικού κινήματος για τα  δικαιώματα των ζώων.

Ευχαριστoύμε θερμά την κτηνίατρό μας κα Αλεξίου!!

Author: ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΧΑΡΙΖΑΝΗ

Καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ86