ΣΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΑ «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας και άλλους φορείς διοργανώνουν από τις 23 έως τις 25 Απριλίου 2024 3ήμερο Μαθητικό Συνέδριο με τίτλο «Προχωράμε μαζί; Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο». Το συνέδριο έχει ως στόχο την ανταλλαγή ιδεών και σύμφωνων με τη σύγχρονη παιδαγωγική πρακτικών για ένα ειρηνικό, συμπεριληπτικό και δημιουργικό σχολείο που θα παράγει πολιτισμό και θα ενθαρρύνει την ενεργό συμμετοχή των μαθητών στη σχολική ζωή.
Στο συνέδριο συμμετέχουν 56 σχολικές μονάδες από όλη την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, ανάμεσα στις οποίες και το σχολείο μας το οποίο παρουσίασε κάποιες από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος στο πλαίσιο τριών  σχεδίων δράσης. Μία ταλαντούχα ομάδα μαθητών μας με θεατρικό και όχι μόνο ταλέντο (πολυτάλαντοι γαρ…) έκλεψε τις εντυπώσεις με ένα ευχάριστο θεατρικό δρώμενο με το οποίο παρουσίασαν αυτά που οι ίδιοι και πολλοί άλλοι μαθητές μας πέτυχαν, ώστε στο σχολείο μας να είμαστε «Όλοι μαζί, κανένας μόνος» . Παράλληλα παρουσιάστηκε βίντεο με επιπλέον πληροφορίες για τα επιτεύγματα των μαθητών μας και φυσικά πολλές φωτογραφίες (γιατί τα παιδάκια μας έχουν φωτογένεια!). Το 1ο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας παρακολούθησε το Συνέδριο με μία αντιπροσωπεία 45 μαθητών οι οποίοι επέδειξαν υποδειγματική συμπεριφορά και μας κατέστησαν αισιόδοξους ότι η σημερινή τους εμπειρία θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης για αυτούς, ώστε κατά το επόμενο σχολικό έτος να έχουμεστο σχολείο μας ακόμη περισσότερες δράσεις που θα προωθούν την εξάλειψη της βίας, την ειρηνική συνύπαρξη όλων ανεξαιρέτως, τη δημιουργία, τη φιλία.

Οι ταλαντούχοι ηθοποιοί μας (με αλφαβητική σειρά) :Αγγελίδου Ρένια, Βουτσά Μαρήλια, Γιαννακάκης Γιάννης, Μπάκα Ιωάννα, Νούση Κυριακή, Στουγιαννίδου Μαίρη, Τριανταφυλλίδου Αλίνα, Τριχάνη Μαριλένα, Τσολακίδου Κωνσταντίνα, Φωταρούδη Μυρτώ, Χεκουρανάι Κλοένα.

Υπεύθυνοι καθηγητές των σχεδίων δράσης που παρουσιάστηκαν: Χαριζάνη Ανδρονίκη, Παπαδοπούλου Ευαγγελία, Γκίντερ Ήρα, Πολύζου Ελένη, ΤουτούκηΒασιλική, Χρηστίδης Γρηγόρης.

Χαιρετισμός και άνοιγμα του συνεδρίου από το Διευθυντή Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δυτικής Θεσσαλονίκης κ. Ρουμπίδη.

Εκδήλωση για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Σήμερα Παρασκευή  12/04/2024 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας με παρουσία όλων των τμημάτων της σχολικής κοινότητας εκδήλωση με την κτηνίατρο της Χαλκηδόνας κ.  Βασιλική Αλεξίου . Η παρουσίαση έγινε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικής Φιλοζωίας. Η 4η Απριλίου κάθε έτους θεσμοθετήθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24.

Στόχος της ήταν οι μαθητές να αποκτήσουν άμεση πληροφόρηση και κατανόηση για τα δικαιώματα των ζώων και την αντίστοιχη νομοθεσία. Οι μαθητές συμμετείχαν  με ερωτήσεις για την  προστασία των ζώων, την εξασφάλιση της ευζωίας τους και των δικαιωμάτων τους.  Παρουσιάστηκαν τόσο  στα παιδιά όσο και στους εκπαιδευτικούς οι βασικές διεκδικήσεις του φιλοζωικού κινήματος για τα  δικαιώματα των ζώων.

Ευχαριστoύμε θερμά την κτηνίατρό μας κα Αλεξίου!!

ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΔΙΑ ΧΕΙΡΟΣ … ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

Ο θεσμός του σχολικού ψυχολόγου αγκαλιάστηκε από τους μαθητές που στο πρόσωπό του βρήκαν αυτόν στον οποίο θα εκφραστούν ελεύθερα και που θα τους ακούσει, θα εμπιστευτούν τους προβληματισμούς τους σχετικά με οτιδήποτε τους απασχολεί. Από αυτόν θα δεχτούν την ψυχική ενδυνάμωση και την υποστήριξη που τόσο έχουν ανάγκη στο όμορφο αλλά συχνά τρικυμιώδες ταξίδι της εφηβείας. Μαζί με το σύμβουλο σχολικής ζωής της κάθε σχολικής μονάδας είναι πάντα παρόντες, για να προσφέρουν στο μαθητή, τον εκπαιδευτικό, τον γονέα, το σχολείο, για
να προλάβουν δύσκολες καταστάσεις, αλλά και να συνδράμουν στην αντιμετώπισή τους, όταν αυτές εμφανιστούν.
Οι μαθητές του 1 ου Γυμνασίου Χαλκηδόνας με πολλή προσωπική εργασία διαμόρφωσαν έναν ζεστό χώρο για τις συναντήσεις τους με την ψυχολόγο του σχολείου μας αλλά και με τη σύμβουλο σχολικής ζωής. Έναν χώρο που τον ανακαίνισαν και τον διακόσμησαν με πολύ κέφι και διάθεση, ώστε να αποτελέσει και αυτός με τη σειρά του πραγματικά και συμβολικά το σωστό περιβάλλον για να υλοποιηθεί το σημαντικό έργο που επιτελούν η ψυχολόγος μας και η σύμβουλος
σχολικής ζωής.

Έτοιμο λοιπόν το γραφείο δια χειρός … των πολυτάλαντων μαθητών μας!

Το πρόγραμμα για Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 λόγω απουσίας της Γ’ Γυμνασίου στην τριήμερη επίσκεψής τους στα Γιάννενα

τεταρτη 03-04

Το πρόγραμμα για Τρίτη 2, Απριλίου 2024 λόγω απουσίας της Γ΄Γυμνασίου στην τριήμερη επίσκεψή τους στα Γιάννενα

01 απριλιου

Όλοι μαζί, κανένας μόνος.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο μαθητικό συνέδριο με τίτλο: “Προχωράμε μαζί; Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο.”

Σκοπός της δράσης μας  είναι η πρόληψη της παραβατικής συμπεριφοράς και η δημιουργία ειρηνικού κλίματος συμβίωσης και συνεργασίας, μέσα από την ενεργό συμμετοχή των παιδιών στην σχολική ζωή. Η λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης με ευθύνη και συνεργασία των μαθητών, ο εμπλουτισμός της βιβλιοθήκης με πρωτοβουλία και συνεργασία των μαθητών μας. Δράσεις φιλαναγνωσίας με ιδιαίτερη έμφαση στο θέμα του σχολικού εκφοβισμού και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Γκίντερ Ήρα, Παπαδοπούλου Ευαγγελία, Πόλύζου Ελένη, Τουτούκη Βασιλική, Χαριζάνη Ανδρονίκη, Χρηστίδης Γρηγόρης.