Διδακτική επίσκεψη στην Έκθεση έργων του ζωγράφου DALI με την Β’ τάξη.

Την Πέμπτη  16/05/2024 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων  Β1,Β2 και Β3 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη  στην προβλήτα του λιμανιού  στη Θεσσαλονίκη με έργα του ζωγράφου Dali.

Σκοπός ήταν οι μαθητές στην έκθεση “Dali Cybernetics: The Immersive Experience” να ζήσουν μία απόλυτη εμπειρία «καταβύθισης» στο μυαλό μίας ιδιοφυίας . Να γνωρίσουν έναν ζωγράφο που οι άνθρωποι πιστεύουν ότι είναι καλλιτέχνης όμως το πραγματικό του ενδιαφέρον ήταν οι Κυβερνοεπιστήμες (Cybernetics), η Κβαντική Φυσική κι η Βιολογία. Να αντιληφθούν ότι ο Νταλί πίστευε ότι για να επιβιώσει η ζωγραφική, θα πρέπει να συνδεθεί με τη χρήση των υπολογιστών. Θεωρούσε ότι οι υπολογιστές είναι το μέλλον. Πρόβλεψε ένα μέλλον όπου οι μηχανές θα έχουν την ικανότητα να σκέφτονται από μόνες τους, ακόμα και να δημιουργούν τέχνη. Να ερθουν σε επαφή με έργα που πολλά από αυτά είναι φτιαγμένα με χρήση ΑΙ, τεχνητής νοημοσύνης.

Συνοδοί καθηγητές Παπαδοπούλου Ε. , Γκίντερ Ήρα, Πλακοτάρη Αθ. , Χαριζάνη Αν.

Παρωδία της ιστορίας του Λεωνίδα από το 1ο ΓΕΛ Χαλκηδόνας.

Την Τρίτη 14/05/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση  οι «300όσιες» της Μαρίας Ν. Κίτρα που  παρουσίασαν οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του 1ου ΓΕΛ Χαλκηδόνας στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου τους. Μια ξεκαρδιστική παρωδία της ιστορίας του Λεωνίδα και των 300σίων από τη … γυναικεία πλευρά. Συγχαρητήρια στα παιδιά  και τους καθηγητές τους,  Κο Γκορίδη Χαράλαμπο κ Ελένη Κωνσταντινίδου.!!

Ενημέρωση από Στελέχη της Επιστημονικής Ομάδας του Δικτύου Άλφα

Σήμερα Τετάρτη 15/05/2024 στο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους εκπαιδευτικούς του σχολείου από Στελέχη της Επιστημονικής Ομάδας του Δικτύου Άλφα. Ειδικότερα, η κ. Μακρογιάννη Χριστίνα, κοινωνική και κλινική ψυχολόγος των εξαρτήσεων, και η κ. Μαρόγλου Φωτεινή, κοινωνική και κλινική ψυχολόγος, ψυχοθεραπεύτρια, παρουσίασαν στους εκπαιδευτικούς πληροφορίες για το θέμα του καπνίσματος των μαθητών. Η παρουσίαση εστίασε σε τρόπους πρόληψης του καπνίσματος των μαθητών και σε προτάσεις αναφορικά με την πολιτική του σχολείου απέναντι στους μαθητές που καπνίζουν. Μετά την παρουσίαση ακολούθησε συζήτηση με την συμμετοχή των εκπαιδευτικών.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μακρογιάννη και την κ. Μαρόγλου για τις χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσαν!

Καταφύγιο Σ.Ε.Ο. Χορτιάτη

Σήμερα 14/05/2024 μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων  Γ1 και Γ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσεψη στο καταφύγιο Σ.Ε.Ο. του Χορτιάτη. Συγχαρητήρια στα παιδιά για το κουράγιο και την υπομονή τους ! Μακάρι αυτήν τη κορυφή να ακολουθήσουν και άλλες πολλές!  Συνοδοί καθηγητές ο κ. Δ. Τσαλαγράδας και ο κ. Α. Σπυρομήτρος.