Γιορτή Χριστουγέννων στο 1ο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας

Ο σύλλογος διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Χαλκηδόνας σας εύχεται Χρόνια πολλά, Καλά Χριστούγεννα με υγεία! Ακολουθούν βίντεο και φωτογραφίες απο την γιορτή καθώς και από τα κάλαντα στο κέντρο της Χαλκηδόνας. Συγχαρητήρια στα παιδιά της χορωδίας, στον κ. Αμοιρίδη, την κα Τσαγκαλίδου και την κα. Γκίντερ για τις όμορφες στιγμές που μας χάρισαν.

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες σας ενημερώνουμε οτι στο σχολείο μας λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη με σύνολο χίλιους εξιακόσια τριάντα δύο (1632) τίτλους από ευρύ φάσμα συγγραφέων (λογοτεχνία, ποίηση, ιστορία κ.α.). Σχετικός πίνακας με τους τίτλους βρίσκεται προσβάσιμος σε αρχείο excel, μόνιμα καρφιτσωμένος, στην πλαϊνή στήλη της ιστοσελίδας μας. Την επιμέλεια της βιβλιοθήκης και την επίπονη διαδικασία της καταγραφής των τίτλων έχουν αναλάβει οι εκπαιδευτικοί Ε. Πολύζου και Η. Γκίντερ. Παρακαλούμε να στηρίξετε την προσπάθεια και να ενθαρρύνεται τα παιδιά στον δανεισμό και μελέτη βιβλίων.

Εκπαιδευτική ενημέρωση

Την Παρασκεύη 15-12-23 κατά τις δύο(2) τελευταίες διδακτικές ώρες το σχολείο μας είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον κ. Δ. Γίδαρη ΕΕΔΙΠ ΤΕΦΑΑ Α.Π.Θ. ή αλλιώς “δάσκαλο”, όπως τον αποκαλούσαμε οι φοιτητές του, με όλη τη βαρύτητα και σπουδαιότητα της λέξεως. Παρουσίασε στους μαθητές/τριες του σχολείου μας τις ευεργετικές επιδράσεις της άσκησης ενώ ταυτόχρονα τους έδωσε πολύτιμες συμβουλές ζωής. “Δάσκαλε” σε ευχαριστούμε πολύ! Σχετικές φωτογραφίες :

Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα απο 11-12 έως 15-12-23 (Ανακοινοποίηση)

Νέο εβδομαδιαίο πρόγραμμα του σχολείου από 11-12 έως 15-12-23 λόγω απουσίας συναδέλφων εδώ: ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ 11-12 ΕΩΣ 15-12-23

Διδακτική επίσκεψη ΄Γ Τάξη

Σήμερα Παρασκευή 08-12-23 η ΄Γ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίσε διδακτική επίσκεψη στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. στα πλαίσια του μαθήματος των εικαστικών και των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Συνοδοί καθηγητές Αμοιρίδης Κ., Ζερβού Σ., Σπυρομήτρος Α. Σχετικές φωτογραφίες:

Διδακτική Επίσκεψη μαθητών ΄Β Γυμνασίου

Σήμερα Τρίτη 05-12 , πενήντα τέσσσερις (54) μαθητές και μαθήτριες της Β’ Τάξης επισκεύθηκαν το Φυτώριο ¨κάκτους Μηνόπουλος” στην Αλεξάνδρεια και τα προϊόντα “οικογένεια Καζάκης” στα Γιαννιτσά στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Την επίσκεψη συνόδευσαν οι κ.Τρεμπελή, κ.Χαριζάνη και η κ. Παπαδοπούλου. Συγχαρητήρια σε όλους για την επιτυχημένη δράση. Σχετικές φωτό: