Διδακτική επίσκεψη

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας που υλοποιείται στο σχολείο μας μαθητές/τριες του Γ3 τμήματος περπάτησαν στο δάσος των Κουφαλίων και επισκέφθηκαν το Ιερό Ησυχαστήριο του Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά. Συνοδοί καθηγητές κ. Τσαλαγράδας και κ. Σπυρομήτρος.

Όλοι μαζί, κανένας μόνος.

Συμμετοχή του σχολείου μας στο μαθητικό συνέδριο με τίτλο: “Προχωράμε μαζί; Συζητάμε πρακτικές για την αλληλοκατανόηση και την ειρηνική συμβίωση στο σχολείο.”

Σκοπός της δράσης μας  είναι η πρόληψη της παραβατικής συμπεριφοράς και η δημιουργία ειρηνικού κλίματος συμβίωσης και συνεργασίας, μέσα από την ενεργό συμμετοχή των παιδιών στην σχολική ζωή. Η λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης με ευθύνη και συνεργασία των μαθητών, ο εμπλουτισμός της βιβλιοθήκης με πρωτοβουλία και συνεργασία των μαθητών μας. Δράσεις φιλαναγνωσίας με ιδιαίτερη έμφαση στο θέμα του σχολικού εκφοβισμού και την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Γκίντερ Ήρα, Παπαδοπούλου Ευαγγελία, Πόλύζου Ελένη, Τουτούκη Βασιλική, Χαριζάνη Ανδρονίκη, Χρηστίδης Γρηγόρης.