Παρουσίαση βιβλίου ¨Τα μονοπάτια της τροφής”

Την Τετάρτη 28/2/2024 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας με παρουσία όλων των τμημάτων της σχολικής κοινότητας η παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο “Τα μονοπάτια της τροφής” από τον συγγραφέα κ. Δημήτρη Μιχαηλίδη ερευνητή κοινωνικής και αλληλέγγυας οικονομίας στον αγροκτηνοτροφικό κλάδο. Η παρουσίαση έγινε στα πλαίσια του μαθήματος ¨Τεχνολογίας¨ της εκπαιδευτικού κας Τρεμπελή Δ.
ειδικότητας Γεωπονίας. Στόχος της ήταν οι μαθητές να αποκτήσουν άμεση πληροφόρηση και κατανόηση των παραγόμενων προϊόντων της εγχώριας αγοράς από την παραγωγή έως την κατανάλωση και της ιδιαιτερότητας του επαγγέλματος του αγρότη ως φροντιστή του περιβάλλοντος και της βιωσιμότητας της υπαίθρου ως βασικό πυλώνα της αγροτικής οικονομίας και ανάπτυξης της χώρας στην παγκόσμια αγορά.