ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΙΕΛΚΥΣΤΙΝΔΑΣ ΑΓΟΡΙΩΝ – ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

Στο πλαίσιο της 4ης Ολυμπιακής Εβδομάδας στα Σχολεία, την τελευταία ημέρα του προγράμματος, το σχολείο μας προέβη στην οργάνωση και υλοποίηση αθλητικών δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων, που υλοποιήθηκαν σε ένα δημιουργικό εκπαιδευτικό περιβάλλον, με σύνθημα: «Η Ολυμπιακή Εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024».

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, συμμετείχαν στο αγώνισμα της  διελκυστίνδας. Η διελκυστίνδα είναι ένα άθλημα που παίζεται μεταξύ δύο ομάδων, οι οποίες τραβούν ένα σχοινί προσπαθώντας η μία να τραβήξει την άλλη προς το μέρος της. Η διελκυστίνδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες διεξαγόταν από το 1900 ως το 1920, ενώ συμπεριλήφθηκε και στους Β΄ Διεθνείς Ολυμπιακούς Αγώνες του 1906 στην Αθήνα, στη λεγόμενη μεσοολυμπιάδα. Αρχικά ήταν ενταγμένη στο πρόγραμμα των αγωνισμάτων στίβου αλλά αργότερα λογιζόταν ως ανεξάρτητο άθλημα, αναγνωρισμένο από τη Δ.Ο.Ε.

Μετά το πέρας των αγώνων, έγινε απονομή μεταλλίων στους νικητές και στις νικήτριες από τον δ/ντή του σχολείου μας κ. Σπυρομήτρο Αθανάσιο.

Πρωτάθλημα Πετοσφαίρισης αγοριών – κοριτσιών 3Χ3

Σήμερα έγιναν οι απονομές διπλωμάτων και μεταλλίων στους νικητές των πρωταθλημάτων πετοσφαίρισης αγοριών και κοριτσιών του σχολείου μας. Τις απονομές των μεταλλίων πραγματοποίησε η υποδιευθύντρια του σχολείου μας κ. Ζερβού Σοφία.