Σχολικοί Αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

Την Παρασκευή 09-02-24, το σχολείο μας συμμετείχε στους ετήσιους σχολικούς αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος που διοργανώνει η Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης στην περιοχή των λουτρών Λαγκαδά. Το σχολείο εκπροσώπησαν στο δρόμο των 3000μ. αγοριών οι μαθητές της Γ΄τάξης Παγώνης Δ. και Παναγιωτόπουλος Κ. ενώ στο δρόμο των 2000μ. κοριτσιών οι μαθήτριες Σταρδέλη Ν., Φλώρου Θ.( Γ’ τάξη), Στουγιαννίδου Μ. (Β’ Τάξη) και Μπρούσα Θ. (Α’ Τάξη). Συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριες για την προσπάθεια και στους γονείς-κηδεμόνες που τα συνόδευσαν. Η συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες βοηθά με πολλούς τρόπους στην καλύτερη ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των νέων ανθρώπων.

Author: Δ/ΝΤΗΣ

Το 1ο Γυμνάσιο Χαλκηδόνας είναι μια εκπαιδευτική μονάδα της Δ.Δ.Ε. Δυτ. Θεσσσαλονίκης λίγο έξω απο τον αστικό ιστό. Σκοπός της είναι εκτός από ακαδημαϊκές γνώσεις να βοηθήσει τους μαθητές της παιδαγωγικά να γίνουν ενεργοί και σκεπτόμενοι πολίτες.